Що таке оптоволоконний кабель?

Оптоволоконний кабель – це кабель для мережі, що складається з ізольованої оболонки, всередині якої є нитки зі скловолокна. Вони використовуються на довгих відстанях. Отримали широке розповсюдження через свою дуже високу продуктивність передачі мережевих даних. На відміну від своїх попередників, мідних провідників, мають набагато більшу пропускну здатність. Волоконно-оптичні кабелі підтримують більшість світового Інтернету, кабельного телебачення та телефонних систем.

Як саме працюють волоконно-оптичні кабелі:
Волоконно-оптичні кабелі передають сигнали зв’язку, використовуючи імпульси світла, створені маленькими лазерами або світлодіодами.

Кабель складається з одного або декількох пучків скловолокна, окремі нитки якого неймовірно тонкі, та дещо товщі за людське волосся. Центр кожної нитки є ядром, через яке прокладається шлях світла. Ядро оточене шаром-оболонкою, що відбиває світло всередину, щоб уникнути втрати сигналу і дозволити світлу проходити через вигини в кабелі.

Є два основних типи волоконного оптичного кабелю: одномодовий і багатомодовий.
Волокно в першому випадку для отримання світла використовує дуже тонкі нитки та лазер, тоді як в другому використовує світлодіоди.
Волоконні мережі в одномодовому режимі часто використовують методи мультиплексування Wave Division Multiplexing (WDM), щоб збільшити обсяг трафіку даних, який може бути відправлений по всій нитці. WDM дає змогу об’єднувати (мультиплексувати) світло при декількох різних довжинах хвиль, а потім розділяти, ефективно передаючи декілька потоків зв’язку за допомогою одного світлового імпульсу.

Переваги волоконно-оптичних кабелів

1. Волоконна оптика має більшу ємність. Об’єм пропускної здатності волоконного кабелю, легко перевищує потужність мідного кабелю з однаковою товщиною. Стандартними є волоконно-оптичні кабелі зі швидкістю 10 Гбіт / с, 40 Гбіт / с і навіть 100 Гбіт / с.
2. Оскільки світло може проходити значно довші відстані практично без втрат, це зменшує потребу в сигнальних прискорювачах.
3. Волокно менш чутливе до перешкод. Оптоволокно не потребує додаткового обладнання для захисту. Це стосується не лише фізичних, а й електромагнітних перешкод.

На основі архітектури оптоволоконного кабелю в якості «останньої милі» створені різні типи мереж передачі даних, ось найпопулярніші з них:
FTTP (Fiber to the Premises): теж що і FTTH, застосовують якщо в сегменті, що підключається, є як малий бізнес, так і звичайні клієнти.
FTTB (Fiber to the Building / Business / Block): те ж саме, що і FTTP.
FTTC / N (волокно до кутового вузла): волокно, яке прокладено до вузла, а мідні дроти завершують зв’язок усередині будівлі.
Також оптоволокно можна поділити на:
Пряме волокно: волокно від центрального офісу безпосередньо до одного клієнта. Це забезпечує найбільше пропускання, але є більш дорогим варіантом.
Спільне волокно: подібне до прямих волокон, відрізняється тим, що в кінці розділяється і проводиться до декількох клієнтів.