Що таке Li-fi системи, і чи замінять вони оптоволоконні системи передачі даних?

Останнім часом досить стрімко поширюються просторами інтернету розповіді про такі новітні системи передачі інформації як Li-Fi. Що ж це таке і чи зможе ця технологія перевершити сучасні оптоволоконні системи передачі даних, про це і детально розглянемо в даному огляді.

Насправді можливість передачі інформації за допомогою світлових променів тема не досить нова. Поринувшись в історію можна ще пригадати, так звані оптичні телеграфи що були виготовлені в XVII столітті. Це були громіздкі складні оптичні системи, оснащені ліхтарями та дзеркалами. Такі системи обмежувались швидкістю передачі даних, оскільки джерело світла ліхтарів характеризувалось великою інертністю. А механічні системи, які перекривали за допомогою пелюстків випромінюване світло, також були досить складними в плані реалізації, і швидкість таких систем обмежується фізичними можливостями роторів, тощо. І здавалось, що до цієї теми ніхто не повернеться, що передача інформації світлом приречена і зовсім марна затія….

[У нас на сайті Ви зможете знайти і придбати оптоволоконний кабель.]

Проте у 1934 році американець Норман Р. Френч запатентував оптичну телефонну систему. У цій системі передавався мовний сигнал по стержням чистого скла. Ще більш стрімкий поштовх для розвитку оптоволокна дало створення лазерів та фотодіодів. Відповідно у оптоволоконних системах лазери використовуються у передавальному блоці, а фотодіоди приймали оптичний сигнал та перетворювали його в електричний на приймальній стороні системи. Об’єднавши практично ці три елемента, а саме: оптоволокно, фотодіод, лазер. Ми отримаємо спрощене представлення про те, що з себе являють оптоволокконні системи зв’язку. В 1970 коефіцієнт затухання розробленого оптоволокна становив 17 дб за км. Пізніше ця величина зменшилась до 4. Проте із-за досить високого коефіцієнта затухання волоконно-оптичні лінії зв’язку все ще не могли конкурувати з мідними кабелями. З часом технологія конструювання опто-волокна покращувалась і коефіцієнт згасання на сьогодні вже значно менший ніж у мідних кабелях. Саме тому стрімко і бурхливо розвиваються оптоволоконні системи передачі інформації і оптоволоконні лінії зв’язку.

Проте не так давно у оптоволоконних системах обміну інформації з’явився серйозний конкурент – Li-fi. Принцип роботи так званої лай-фай системи досить простий, і в неї для передачі інформації використовуються не фізичні лінії зв’язку, а простір. Така система працює у видимій області спектру і додатково окрім передачі інформації може освітлювати затемнені ділянки в ночі, сквери, парки, і при цьому працювати в режимі передачі даних. Все це б було неможливим якби не стрімкий розвиток мікроелектроніки, який дозволив створити досить потужні світлодіодні джерела світла. До того ж однією з переваг використання Лай-фай системи є відсутність будь-яких дозвільних документів на її використання, адже це те саме що і ліхтарик. Такий зв’язок можна утворювати скрізь, між сусідами, між сусідніми дворами. Хто знає можливо у недалекому майбутньому всі освітлювальні джерела світла стануть передавальними пристроями і тоді відпаде необхідність у використанні оптоволокна. Адже це не тільки передача даних, а й ще освітлення. По деяким даним швидкість передачі інформації світлом досягає 10 Гбіт / с.